Friday, January 25, 2013

Başarısızlıklarımızın temelinde ne yatıyor?- Ce zace la baza insucceselor noastre?


O mica sedinta la psiholog:) Ca sa ne intelegem mai bine pe noi si sa nu facem aceste greseli cu copiii nostri. Turca doamnei psiholog e foarte frumoasa si clara..
Bașarısızlarımızın  nedeni daha çok küçük yașlarda, çocukken bize dur sen yapamazsız lafıyla bașlıyor Bu bir program olarak içimize giriyor. Çocuk, dikkat edin, bir bebek çok cesurdur. Hiçbir șeyden korkmaz. Korku tohumları eken bizim  olanlara karșı davranıșlarımızdır. Koruyucu davranıșlarımız onlarda korkuya neden olur. Onun için, seçilecek sözlerin çok dikkatli seçilmesi lazım. Sen dur sen yapamazsın demek yerine sen bunu tabii ki de yapabilirsin ama deneme yanılma yoluyla herșey öğrenilir. Deneyiminde yanında olmamı istiyor musun? Bu șekilde de çocuğa davranılabilir, o zaman korku tohumları ekmeyiz deneyimini kolay yapmasını sağlarız. Bașarısızlık hep bir acı çekme, imaj kaygısı, kaybetme korkusuyla eyleme geçememe halidir. Eyleme geçemediğimiz zaman, telașlandığımız zaman, endișe yaptığımız zaman, çok kolay bașarısızlığa,  çünkü bașarıya odaklanmak yerine, engellerine odaklanırız bu da bizde nevi bir korkuya neden olur, așılması gereken engeller hissi.
Motivul insucceselor noastre incepe prin remarca (care ne e facuta) la o varsta frageda, in copilarie “stai, tu nu poti sa faci asta” Acest lucru patrunde in interiorul nostru sub forma unui  program. Copilul, fiti atenti, bebelusul este foarte curajos. Nu ii e teama de nimic. Ceea ce sadeste samanta fricii sunt comportamentele noastre fata de ei. Comportamentele noastre protectoare  cauzeaza frica la copii. Pentru aceasta, cuvintele care se aleg trebuiesc  sa fie selectate  cu multa atentie. In loc sa spuneti: “stai, tu nu poti sa faci”: “bineinteles ca poti sa faci asta”, totul se deprinde prin intermediul tehnicii de experimentare si invatare din greseli. “In incercarea ta, vrei sa fiu langa tine?” Ne comportam astfel cu copilul, atunci nu semanam semintele fricii si il facilitam experimentarea.  Insuccesul reprezinta starea de a nu putea trece la actiune, cu o suferinta,  o frica de a pierde, o ingrijorare pentru imaginea noastra. Atunci cand nu putem trece la actiune, cand ne agitam, cand ne ingrijoram ( ajungem) foarte usor la insucces, pentru ca in loc sa ne concentram pe succes, ne concentram la piedici si asta ne cauzeaza un fel de frica,  sentiment  al unor obstacole ce trebuie sa fie depasit.

No comments:

Post a Comment